Jak działają nielimitowane bilety na transport publiczny w Niemczech i na Węgrzech za 49€?

Jak działają nielimitowane bilety na transport publiczny w Niemczech i na Węgrzech za 49€?
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur29.11.2023 | 6 min.

W tym artykule przyjrzymy się nowym nielimitowanym biletom na transport publiczny w Niemczech i na Węgrzech, które kosztują zaledwie 49€ miesięcznie. Dowiesz się, jak działają te zryczałtowane bilety, gdzie można je kupić i kto może z nich korzystać. Sprawdzimy również, jakie pociągi, autobusy i metro są objęte nowymi ofertami w obu krajach.

Kluczowe wnioski:
  • Niemcy wprowadziły niedawno bilet Deutschlandticket za 49€ mies. z nielimitowanymi podróżami transportem publicznym.
  • Na Węgrzech dostępne są teraz dwie karty: ogólnokrajowa i regionalna, obie po 49€ za 30 dni.
  • Zagraniczni turyści również mogą kupić węgierskie karty, a studenci mają 90% zniżki.
  • W Niemczech dozwolone są podróże pociągami regionalnymi i autobusami miejskimi.
  • Bilety w obu krajach można kupić online, w aplikacjach oraz w kasach i automatach.

Jak działa niemiecki bilet Deutschlandticket za 49€ miesięcznie?

Niemcy wprowadziły w tym roku rewolucyjny bilet Deutschlandticket, który kosztuje zaledwie 49€ miesięcznie i oferuje nielimitowane podróże większością środków transportu publicznego w całym kraju.

Bilet obejmuje niemal wszystkie autobusy, tramwaje i metro w niemieckich miastach. Początkowo ważny był tylko w pociągach regionalnych, ale rząd rozważa rozszerzenie go także na niektóre połączenia dalekobieżne.

Można go kupić online lub w kasach, głównie w formie cyfrowej. Cena to 49€ miesięcznie, a studenci mogą liczyć na zniżki.

Deutschlandticket został entuzjastycznie przyjęty przez Niemców - w pierwszych dniach sprzedano aż 3 miliony biletów. To największa reforma transportu publicznego w historii Niemiec.

Jakie usługi obejmuje Deutschlandticket?

Bilet Deutschlandticket obejmuje przejazdy autobusami, tramwajami i metrem we wszystkich niemieckich miastach. Można nim także podróżować pociągami regionalnymi na krótkich i średnich dystansach.

Początkowo wykluczone były przejazdy pociągami dalekobieżnymi, ale niedawno zdecydowano o rozszerzeniu zakresu biletu na niektóre połączenia IC i ICE w Berlinie i Brandenburgii. Być może wkrótce dołączą kolejne trasy.

Gdzie i jak kupić węgierskie karty podróży za 49€?

Węgry wprowadziły dwa rodzaje nielimitowanych kart podróży w cenie ok. 49€ za 30 dni - bilety ogólnokrajowy i regionalny.

Obydwa można kupić w ponad 1100 punktach sprzedaży: kasach biletowych, automatach, aplikacjach i stronach przewoźników kolejowych i autobusowych. Zagraniczni turyści również mogą je nabyć.

Karta krajowa kosztuje 49€ miesięcznie i obejmuje większość pociągów i autobusów na terenie Węgier. Karta regionalna za ok. 25€ ważna jest w obrębie jednego z 19 komitatów.

Węgierskie karty podróży można z łatwością kupić przez internet lub w automacie biletowym na dworcu. Ich cena i wygoda z pewnością zachęcą turystów do zwiedzania tego pięknego kraju.

Czytaj więcej: Kraj ten na drodze do przejęcia od Francji tytułu drugiego najczęściej odwiedzanego w Europie

Kto może kupić tanie bilety transportowe na Węgrzech?

Zarówno obywatele Węgier, jak i turyści z zagranicy mogą nabyć nowe, tanie karty podróży. Jedynym ograniczeniem dla turystów jest to, że zniżki dla studentów przysługują tylko na podstawie węgierskiej legitymacji.

Kartę krajową lub regionalną w pełnej cenie 49€ może kupić każdy. Natomiast studenci i uczniowie za okazaniem ważnej legitymacji otrzymują aż 90% zniżki!

Tak niskie ceny z pewnością sprawią, że podróżowanie po Węgrzech stanie się jeszcze atrakcyjniejsze. Kraj ten ma wiele do zaoferowania poza samą Budapeszteńską - warto to sprawdzić.

Kto może korzystać ze zniżek na węgierskie karty podróży?

90% zniżki na karty podróży przysługuje uczniom i studentom do 26 roku życia. Muszą oni okazać ważną legitymację szkolną lub studencką wystawioną na Węgrzech.

Studenci z zagranicy niestety nie są uprawnieni do tańszych biletów - pełną cenę 49€ zapłaci każdy turysta bez węgierskich dokumentów. Niemniej i tak są to atrakcyjne ceny jak na nielimitowane podróże.

Jakie pociągi i autobusy objęte są tanim biletem w Niemczech?

Jak działają nielimitowane bilety na transport publiczny w Niemczech i na Węgrzech za 49€?

Deutschlandticket obejmuje przede wszystkim komunikację miejską - autobusy, tramwaje i metro we wszystkich niemieckich miastach. Można z niego korzystać także w pociągach regionalnych DB Regio.

Początkowo wyłączone były przejazdy innymi pociągami dalekobieżnymi, ale ostatnio zdecydowano o honorowaniu biletu na wybranych trasach IC i ICE w Berlinie i Brandenburgii. Być może takich połączeń przybędzie.

W praktyce Deutschlandticket pozwala na podróżowanie po całych Niemczech, choć na dłuższych trasach IC i ICE należy sprawdzać, czy dany pociąg akceptuje ten bilet.

Rodzaj transportu Ważność biletu
Autobusy, tramwaje, metro we wszystkich miastach
Pociągi regionalne DB Regio na całej sieci
Pociągi IC, EC, ICE tylko na wybranych trasach

Czy turyści mogą korzystać z tańszych biletów na Węgrzech?

Nowe karty podróży na Węgrzech w cenie 49€ miesięcznie mogą kupić zarówno obywatele tego kraju, jak i zagraniczni turyści. Jest to więc świetna okazja do taniego zwiedzania.

Niestety tylko studenci z węgierskimi dokumentami mają prawo do 90% zniżki. Pozostali muszą zapłacić pełną cenę, która i tak jest atrakcyjna.

Warto skorzystać z okazji i poznać piękno Węgier korzystając z nielimitowanych przejazdów autobusami i pociągami w całym kraju. Przepiękne krajobrazy i ciekawe atrakcje czekają!

Gdzie można kupić węgierskie karty podróży?

Nowe bilety można kupić w ponad 1100 punktach na Węgrzech - zarówno stacjonarnie, jak i przez internet.

Karty dostępne są w kasach i automatach biletowych na dworcach kolejowych, w autobusach, w biurach regionalnych przewoźników, a także w ich aplikacjach i serwisach online.

Najwygodniej zakupić bilety przez internet, by uniknąć kolejek. Wystarczy okazać potem ich cyfrowy odpowiednik w telefonie lub wydruk kontrolerom.

Obecność tak wielu punktów sprzedaży sprawia, że zakup węgierskich biletów jest naprawdę prosty. Warto to vykorzystać i ruszyć w podróż po tym pięknym kraju!

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły