Emeryci gotowi na przygodę: Dlaczego osoby po 50. wyruszają w złote lata

Emeryci gotowi na przygodę: Dlaczego osoby po 50. wyruszają w złote lata
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak13.02.2024 | 7 min.

Emeryci gotowi na przygodę to nowy trend wśród osób po 50. roku życia, które po przejściu na emeryturę pragną spełniać swoje marzenia o podróżach i przygodach. Coraz więcej emerytów decyduje się na ambitne, długoterminowe wojaże, zamiast spokojnie spędzać jesień życia. Zjawisko to nazywane "złotymi latami przygody" przypomina gap year młodych ludzi, tyle że w dojrzałej odsłonie. Firmy turystyczne dostrzegły ten trend i wprowadzają do oferty wycieczki dostosowane do potrzeb dojrzałych podróżników.

Zjawisko „złotych lat przygody” wśród emerytów

Coraz więcej osób decyduje się na ambitne podróże i przygody po przejściu na emeryturę. Zjawisko to określane jest mianem „złotych lat przygody” i jest swego rodzaju dojrzałą wersją gap year młodych ludzi. Emeryci nie myślą o spokojnym życiu na emeryturze, ale pragną spełniać swoje marzenia i realizować śmiałe plany podróżnicze.

Badanie przeprowadzone przez biuro podróży Fred. Olsen Cruise Lines wykazało, że 41% osób po 55. roku życia określa siebie mianem „żądnych przygód”. Prawie 1/4 ankietowanych stwierdziła, że z wiekiem stali się odważniejsi i chętniej podejmują ryzyko. 30% emerytów podróżuje więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Również biuro Intrepid Travel, specjalizujące się w turystyce przygodowej, odnotowało 42% wzrost rezerwacji wśród klientów z Wielkiej Brytanii po 60. roku życia w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Badania pokazują, że coraz więcej emerytów ma ochotę na przygody i zwiedzanie świata, zamiast spędzać emeryturę w domowym zaciszu.

Rosnące zainteresowanie dalekimi wojażami

Nie tylko chęć przeżycia przygody napędza emerytów do podróżowania. Coraz więcej osób w wieku emerytalnym decyduje się na długie, ambitne wojaże po odległych zakątkach świata.

Jak wynika z deklaracji ankietowanych przez Fred. Olsen Cruise Lines, 38% emerytów planuje w tym roku odwiedzić kilka krajów, a ponad 1/3 nigdy nie była dwa razy w tym samym miejscu. Świadczy to o rosnącej odwadze i ciekawości świata wśród dojrzałych podróżników.

41% osób po 55 latach określa siebie jako "żądnych przygód"
30% emerytów podróżuje więcej niż kiedykolwiek wcześniej
38% planuje w tym roku odwiedzić kilka krajów

Oficjalne dane z Wielkiej Brytanii mówią o 37% wzroście wydatków na zagraniczne wojaże wśród osób po 65. roku życia na przestrzeni ostatnich 4 lat.

Firmy turystyczne dostosowują ofertę do dojrzałych podróżników

Rosnące zainteresowanie seniorów ambitnymi podróżami nie pozostaje niezauważone przez firmy turystyczne. Coraz więcej z nich poszerza swoją ofertę o wycieczki dedykowane dojrzałym amatorom przygód.

Przykładem jest G Adventures i jego kolekcja Geluxe z wyprawami łączącymi aktywność fizyczną ze stylowym zakwaterowaniem i smaczną kuchnią. Kierowana jest ona do osób, które lubią przygodę, ale doceniają także pewien komfort.

Podobną inicjatywę podjęło Intrepid Travel. Firma uruchomiła kategorię Premiumtrips z luksusowymi hotelami, doświadczonymi przewodnikami i wolniejszym tempem zwiedzania. Ma to pozwolić dojrzałym podróżnikom cieszyć się wojażem bez zbędnego stresu.

Również małe firmy żeglugowe inwestują w ofertę skierowaną do emerytów. Ich zdaniem rejsy to idealny sposób na poznawanie świata bez konieczności pakowania i rozpakowywania się w kolejnych hotelach.

„Rejsy są najlepszym sposobem na podróżowanie po świecie – wsiadasz, rozpakowujesz się i jesteś na wakacjach. Każdej nocy zasypiasz w jednym miejscu, a rano budzisz się w nowej lokalizacji.”

Dojrzałych podróżników przyciągają rozbudowane trasy rejsów, gwarantujące odwiedzenie wielu ciekawych destynacji w trakcie jednej długiej wyprawy.

Czytaj więcej: Eurostar potwierdza kontynuację trasy Londyn-Amsterdam pomimo remontu stacji w Holandii

Emeryci realizują marzenia o zwiedzaniu świata

Jak pokazuje przykład Lyn i Steve'a Stokes, emerytura to dla wielu osób idealny moment na spełnianie życiowych marzeń. Dla tej pary przejście na emeryturę w wieku 48 lat stało się początkiem złotych lat przygody.

Odwiedzili oni większość krajów Europy, a także egzotyczne destynacje takie jak Grenlandia, Egipt czy Wyspy Kanaryjskie. Do największych przygód małżeństwa należały rejsy wśród gór lodowych Grenlandii oraz zwiedzanie piramid w Egipcie.

„Nagle zdałem sobie sprawę, że emerytura będzie szansą, aby zrealizować wszystkie nasze marzenia i spędzić złote lata na przygodach” - wspomina 68-letni obecnie Steve.

Przedstawiciele Intrepid Travel również mają wielu klientów emerytów, którzy z pasją ruszają w dalekie wojaże. Jeden z 77-letnich podróżników wspiął się z przewodnikiem na Everest Base Camp!

Firma obsługuje także wielu „podróżników zwycięskiego okrążenia”, czyli osób, które odwiedziły dane miejsca na gap year w młodości, ale teraz chcą wrócić tam ponownie i zwiedzić je w wolniejszym tempie oraz z większym komfortem.

Trend „złotego urlopu” wśród osób w wieku emerytalnym

Emeryci gotowi na przygodę: Dlaczego osoby po 50. wyruszają w złote lata

Zjawisko „złotych lat przygody” wpisuje się w szerszy trend nazywany „złotym urlopem”, czyli długoterminową podróżą podejmowaną przez osoby w wieku emerytalnym. Po latach ciężkiej pracy chcą one nadrobić stracony czas i spełnić swoje marzenia.

  • Odkrywają swoją awanturniczą stronę i podejmują ryzyko w imię przeżycia przygody
  • Decydują się na odważne wojaże do egzotycznych krajów zamiast typowych wczasów all inclusive
  • Zafascynowani podróżami młodości, wracają do ulubionych destynacji, by poznać je na nowo

Dla wielu emerytów to idealny moment na zmianę trybu życia i danie upustu skrywanej przez lata żądzy przygód. Często są to osoby, które całe życie ciężko pracowały z myślą o zapewnieniu bytu rodzinie. Teraz mogą w końcu zatroszczyć się o własne marzenia.

Trend ten z pewnością jeszcze bardziej się umocni, gdyż z badań wynika, że aż 1/4 ankietowanych emerytów oszczędza pieniądze na podróże na emeryturze. Ci dojrzali globtroterzy chcą mieć fundusze na spełnianie śmiałych marzeń o zwiedzaniu świata w złotych latach emerytury.

Podsumowanie

Coraz więcej emerytów decyduje się na ambitne podróże i przygody, zamiast spokojnie spędzać jesień życia. To zjawisko „złotych lat przygody”, będące dojrzałą wersją gap year. Emeryci zwiedzają egzotyczne zakątki świata, realizując swoje marzenia. Rośnie również zainteresowanie długimi podróżami i powrotami do ulubionych miejsc z młodości. Firmy turystyczne dostrzegły ten trend i poszerzają ofertę o wyprawy dla dojrzałych podróżników.

„Złote lata przygody” to idealna okazja dla emerytów, by spełniać życiowe marzenia o zwiedzaniu świata. To także szansa na nadrobienie straconego czasu i danie upustu skrywanej przez lata żądzy przygód. Trend ten z pewnością będzie rósł w siłę w nadchodzących latach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
  2. Masywnie odwołane loty z Monachium - Pasażerowie proszeni o pozostanie w domach ze względu na śnieżyce
  3. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  4. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
  5. Zwiedzanie Rzymu | Top 10 atrakcji i zabytków do zobaczenia
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły