Emeryci gotowi na przygodę: Dlaczego osoby po 50. wyruszają w złote lata

Emeryci gotowi na przygodę: Dlaczego osoby po 50. wyruszają w złote lata
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak13.02.2024 | 7 min.

Emeryci gotowi na przygodę to nowy trend wśród osób po 50. roku życia, które po przejściu na emeryturę pragną spełniać swoje marzenia o podróżach i przygodach. Coraz więcej emerytów decyduje się na ambitne, długoterminowe wojaże, zamiast spokojnie spędzać jesień życia. Zjawisko to nazywane "złotymi latami przygody" przypomina gap year młodych ludzi, tyle że w dojrzałej odsłonie. Firmy turystyczne dostrzegły ten trend i wprowadzają do oferty wycieczki dostosowane do potrzeb dojrzałych podróżników.

Zjawisko „złotych lat przygody” wśród emerytów

Coraz więcej osób decyduje się na ambitne podróże i przygody po przejściu na emeryturę. Zjawisko to określane jest mianem „złotych lat przygody” i jest swego rodzaju dojrzałą wersją gap year młodych ludzi. Emeryci nie myślą o spokojnym życiu na emeryturze, ale pragną spełniać swoje marzenia i realizować śmiałe plany podróżnicze.

Badanie przeprowadzone przez biuro podróży Fred. Olsen Cruise Lines wykazało, że 41% osób po 55. roku życia określa siebie mianem „żądnych przygód”. Prawie 1/4 ankietowanych stwierdziła, że z wiekiem stali się odważniejsi i chętniej podejmują ryzyko. 30% emerytów podróżuje więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Również biuro Intrepid Travel, specjalizujące się w turystyce przygodowej, odnotowało 42% wzrost rezerwacji wśród klientów z Wielkiej Brytanii po 60. roku życia w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Badania pokazują, że coraz więcej emerytów ma ochotę na przygody i zwiedzanie świata, zamiast spędzać emeryturę w domowym zaciszu.

Rosnące zainteresowanie dalekimi wojażami

Nie tylko chęć przeżycia przygody napędza emerytów do podróżowania. Coraz więcej osób w wieku emerytalnym decyduje się na długie, ambitne wojaże po odległych zakątkach świata.

Jak wynika z deklaracji ankietowanych przez Fred. Olsen Cruise Lines, 38% emerytów planuje w tym roku odwiedzić kilka krajów, a ponad 1/3 nigdy nie była dwa razy w tym samym miejscu. Świadczy to o rosnącej odwadze i ciekawości świata wśród dojrzałych podróżników.

41% osób po 55 latach określa siebie jako "żądnych przygód"
30% emerytów podróżuje więcej niż kiedykolwiek wcześniej
38% planuje w tym roku odwiedzić kilka krajów

Oficjalne dane z Wielkiej Brytanii mówią o 37% wzroście wydatków na zagraniczne wojaże wśród osób po 65. roku życia na przestrzeni ostatnich 4 lat.

Firmy turystyczne dostosowują ofertę do dojrzałych podróżników

Rosnące zainteresowanie seniorów ambitnymi podróżami nie pozostaje niezauważone przez firmy turystyczne. Coraz więcej z nich poszerza swoją ofertę o wycieczki dedykowane dojrzałym amatorom przygód.

Przykładem jest G Adventures i jego kolekcja Geluxe z wyprawami łączącymi aktywność fizyczną ze stylowym zakwaterowaniem i smaczną kuchnią. Kierowana jest ona do osób, które lubią przygodę, ale doceniają także pewien komfort.

Podobną inicjatywę podjęło Intrepid Travel. Firma uruchomiła kategorię Premiumtrips z luksusowymi hotelami, doświadczonymi przewodnikami i wolniejszym tempem zwiedzania. Ma to pozwolić dojrzałym podróżnikom cieszyć się wojażem bez zbędnego stresu.

Również małe firmy żeglugowe inwestują w ofertę skierowaną do emerytów. Ich zdaniem rejsy to idealny sposób na poznawanie świata bez konieczności pakowania i rozpakowywania się w kolejnych hotelach.

„Rejsy są najlepszym sposobem na podróżowanie po świecie – wsiadasz, rozpakowujesz się i jesteś na wakacjach. Każdej nocy zasypiasz w jednym miejscu, a rano budzisz się w nowej lokalizacji.”

Dojrzałych podróżników przyciągają rozbudowane trasy rejsów, gwarantujące odwiedzenie wielu ciekawych destynacji w trakcie jednej długiej wyprawy.

Czytaj więcej: Eurostar potwierdza kontynuację trasy Londyn-Amsterdam pomimo remontu stacji w Holandii

Emeryci realizują marzenia o zwiedzaniu świata

Jak pokazuje przykład Lyn i Steve'a Stokes, emerytura to dla wielu osób idealny moment na spełnianie życiowych marzeń. Dla tej pary przejście na emeryturę w wieku 48 lat stało się początkiem złotych lat przygody.

Odwiedzili oni większość krajów Europy, a także egzotyczne destynacje takie jak Grenlandia, Egipt czy Wyspy Kanaryjskie. Do największych przygód małżeństwa należały rejsy wśród gór lodowych Grenlandii oraz zwiedzanie piramid w Egipcie.

„Nagle zdałem sobie sprawę, że emerytura będzie szansą, aby zrealizować wszystkie nasze marzenia i spędzić złote lata na przygodach” - wspomina 68-letni obecnie Steve.

Przedstawiciele Intrepid Travel również mają wielu klientów emerytów, którzy z pasją ruszają w dalekie wojaże. Jeden z 77-letnich podróżników wspiął się z przewodnikiem na Everest Base Camp!

Firma obsługuje także wielu „podróżników zwycięskiego okrążenia”, czyli osób, które odwiedziły dane miejsca na gap year w młodości, ale teraz chcą wrócić tam ponownie i zwiedzić je w wolniejszym tempie oraz z większym komfortem.

Trend „złotego urlopu” wśród osób w wieku emerytalnym

Emeryci gotowi na przygodę: Dlaczego osoby po 50. wyruszają w złote lata

Zjawisko „złotych lat przygody” wpisuje się w szerszy trend nazywany „złotym urlopem”, czyli długoterminową podróżą podejmowaną przez osoby w wieku emerytalnym. Po latach ciężkiej pracy chcą one nadrobić stracony czas i spełnić swoje marzenia.

  • Odkrywają swoją awanturniczą stronę i podejmują ryzyko w imię przeżycia przygody
  • Decydują się na odważne wojaże do egzotycznych krajów zamiast typowych wczasów all inclusive
  • Zafascynowani podróżami młodości, wracają do ulubionych destynacji, by poznać je na nowo

Dla wielu emerytów to idealny moment na zmianę trybu życia i danie upustu skrywanej przez lata żądzy przygód. Często są to osoby, które całe życie ciężko pracowały z myślą o zapewnieniu bytu rodzinie. Teraz mogą w końcu zatroszczyć się o własne marzenia.

Trend ten z pewnością jeszcze bardziej się umocni, gdyż z badań wynika, że aż 1/4 ankietowanych emerytów oszczędza pieniądze na podróże na emeryturze. Ci dojrzali globtroterzy chcą mieć fundusze na spełnianie śmiałych marzeń o zwiedzaniu świata w złotych latach emerytury.

Podsumowanie

Coraz więcej emerytów decyduje się na ambitne podróże i przygody, zamiast spokojnie spędzać jesień życia. To zjawisko „złotych lat przygody”, będące dojrzałą wersją gap year. Emeryci zwiedzają egzotyczne zakątki świata, realizując swoje marzenia. Rośnie również zainteresowanie długimi podróżami i powrotami do ulubionych miejsc z młodości. Firmy turystyczne dostrzegły ten trend i poszerzają ofertę o wyprawy dla dojrzałych podróżników.

„Złote lata przygody” to idealna okazja dla emerytów, by spełniać życiowe marzenia o zwiedzaniu świata. To także szansa na nadrobienie straconego czasu i danie upustu skrywanej przez lata żądzy przygód. Trend ten z pewnością będzie rósł w siłę w nadchodzących latach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
  4. TOP 10 filmowych lokacji, które warto odwiedzić na wakacjach
  5. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły