Co można zwiedzić w Paryżu? Oto 9 najlepszych atrakcji stolicy Francji

Co można zwiedzić w Paryżu? Oto 9 najlepszych atrakcji stolicy Francji
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska20.06.2024 | 6 min.

Co można zwiedzać w Paryżu? Stolica Francji jest jednym z najważniejszych miast pod względem artystycznym i architektonicznym na świecie. Nie ma chyba drugiego miejsca, które mogłoby się równać z Paryżem pod względem bogactwa zabytków, muzeów i słynnych atrakcji turystycznych. Oto 9 najciekawszych miejsc, które koniecznie należy odwiedzić podczas pobytu w tym mieście.

Kluczowe wnioski:
 • Louvre to jedno z największych i najsłynniejszych muzeów na świecie, które skrywa dzieła takich mistrzów jak Leonardo da Vinci czy Rafael.
 • Wieża Eiffla jest symbolem Paryża, z którego rozciąga się wspaniały widok na całe miasto.
 • Muzeum d'Orsay mieści się w zabytkowym budynku dawnej paryskiej stacji kolejowej i prezentuje dzieła francuskiego malarstwa z XIX wieku.
 • Pola Elizejskie to najsłynniejsza paryska ulica, przy której znajdują się liczne atrakcje turystyczne, kawiarnie i butiki.
 • Luwr skrywa wiele mniej znanych, ale równie fascynujących atrakcji jak Piramida, Salle des Caryatides czy Ogród Rzeźb.

Najsłynniejsze zabytki Paryża - co koniecznie trzeba zobaczyć

Paryż to jedno z najpiękniejszych miast na świecie, które przyciąga miliony turystów każdego roku. Stolica Francji zachwyca swoją architekturą, kulturą i co można zwiedzić w Paryżu dosłownie na każdym kroku. Od wspaniałych zabytków po klimatyczne kawiarnie i modne butiki - to miasto ma wszystko, czego dusza zapragnie.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Paryża są jego słynne zabytki, które są prawdziwymi ikonami miasta. Oto te, które powinny znaleźć się na liście każdego turysty:

Louvre - co warto zobaczyć w najsławniejszym muzeum świata?

Louvre to zdecydowanie najbardziej znane i najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. Jego budynek jest dziełem samym w sobie, a słynna szklana piramida przed wejściem stanowi jedną z ikon Paryża. Wewnątrz kryją się prawdziwe skarby sztuki, takie jak Mona Lisa Leonarda da Vinci, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki.

Ekspozycje w Luwrze prezentują dzieła od czasów starożytnych po XIX wiek. Galerie mieszczą się w imponujących wnętrzach dawnej rezydencji królewskiej. Aby w pełni nacieszyć się wszystkimi skarbami, trzeba poświęcić na zwiedzanie co najmniej kilka godzin.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest bez wątpienia Mona Lisa - arcydzieło Leonarda da Vinci, które przyciąga tłumy zwiedzających. Warto przyjść wcześnie rano, aby w spokoju podziwiać ten słynny obraz.

Oprócz światowej sławy kolekcji malarskiej i rzeźbiarskiej, w Luwrze znajdują się również dzieła sztuki dekoracyjnej, archeologia oraz ekspozycje poświęcone historii budynku, który wcześniej był rezydencją królewską.

Czytaj więcej: Nowe niemieckie pociągi zapewnią komfort podróżowania - prywatne kabiny z zaciemnionymi szybami

Muzeum d'Orsay - co można zwiedzać w dawnej paryskiej stacji?

Muzeum d'Orsay mieści się w zabytkowym budynku dawnej paryskiej stacji kolejowej Gare d'Orsay. Ta niezwykła lokalizacja sprawia, że jest to jedno z najbardziej charakterystycznych muzeów na świecie. W odrestaurowanej, przepięknej hali dworcowej znajdują się ekspozycje sztuki francuskiej z okresu między 1848 a 1914 rokiem.

D'Orsay słynie przede wszystkim ze swojej imponującej kolekcji impresjonistów. Tutaj można podziwiać najsłynniejsze płótna Moneta, Renoira, Degasa, Maneta i wielu innych. Dzieła te urzekają światłem, barwami i wyjątkową atmosferą. Uwagę przykuwają również malowidła wielkich mistrzów, takich jak Gauguin czy Cezanne.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na same obrazy, ale i na wnętrze budynku. Okazała hala dworcowa z przeszkloną kopułą i metalowymi konstrukcjami tworzy niepowtarzalne tło dla ekspozycji. Dodatkową atrakcją są tarasy widokowe na różnych piętrach.

 • Muzeum d'Orsay to prawdziwy raj dla miłośników sztuki impresjonistycznej, w szczególności dzieł Moneta, Renoira czy Maneta.
 • Niezwykła architektura budynku dawnej stacji kolejowej tworzy unikalne tło dla eksponowanych obrazów i rzeźb.

Wieża Eiffla - co robić na kultowym symbolu Paryża?

Zdjęcie Co można zwiedzić w Paryżu? Oto 9 najlepszych atrakcji stolicy Francji

Kolejną ikoniczną atrakcją, będącą symbolem Paryża na całym świecie, jest Wieża Eiffla. Ten charakterystyczny żeliwny "kawałek wieży" górujący nad miastem został zbudowany na Światową Wystawę w 1889 roku.

Najwięcej turystów spieszy oczywiście na szczyt wieży, gdzie rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Paryża. Ze szczytu widać wszystkie najważniejsze zabytki miasta, w tym Luwr, Łuk Triumfalny czy Wersal. Z tarasu widokowego można również podziwiać o zachodzie słońca niewiarygodną grę świateł i kolorów nad Sekwaną.

Jednak samo wejście na Wieżę Eiffla nie wszystko. Przed budynkiem rozciąga się park, będący świetnym miejscem na relaks lub piknik. Latem w okolicy wieży odbywają się także liczne pokazy świateł, występy muzyczne i festiwale.

Warto także odwiedzić pawilony mieszczące się wewnątrz wieży. Znajdują się tam klimatyczne kawiarnie, restauracje, a nawet poziom przystosowany dla... nurkowania z widokiem na Paryż.

Luwr - nieznane atrakcje największego muzeum sztuki na świecie

Większość osób udających się do Luwru, skupia się tylko na najsłynniejszych eksponatach, takich jak Mona Lisa czy Wenus z Milo. Tymczasem to największe muzeum sztuki na świecie kryje o wiele więcej ciekawostek i mało znanych atrakcji, które są równie fascynujące.

Jedną z nich jest okazała szklana Piramida, będąca głównym wejściem do muzeum. To dzieło architekta I.M. Peia robi ogromne wrażenie, zwłaszcza nocą, kiedy jest odpowiednio iluminowana. Pod budynkiem znajdują się także podziemne korytarze, które można zwiedzić.

Warto również udać się do Sali Kariatyd, zdobionych antycznych posągów słynących z niesamowitego kunsztu wykonania. Zauroczeniem może być także część ekspozycji numizmatycznej, na której wystawione są monety i medale pochodzące z różnych epok.

Podsumowanie - Paryż ma wiele do zaoferowania!

Paryż to miejsce, w którym praktycznie na każdym kroku znajdują się niesamowite zabytki i atrakcje co można zwiedzić w Paryżu. Od słynnego Luwru, przez imponującą Wieżę Eiffla, po tajemnicze wnętrza Katedry Notre Dame - to miasto zachwyca swoim pięknem i bogatą historią. Dlatego warto odwiedzić stolicę Francji i na własne oczy przekonać się, co takiego sprawia, że ludzie z całego świata garną się właśnie tutaj.

Nie można oczywiście zapomnieć o kulturalnym obliczu Paryża. To prawdziwe królestwo sztuki, w którym mieszczą się tak niezwykłe muzea jak Luwr czy d'Orsay. Jednak co można zwiedzić w Paryżu to nie tylko zabytki. Warto również odwiedzić klimatyczne kawiarnie i modne butiki, spacerować po sławnych paryskich bulwarach lub udać się na piknik do jednego z miejskich parków. Paryż po prostu trzeba poczuć.

5 Podobnych Artykułów

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
 3. Jak kupić bilety na Metro w Paryżu i Londynie? Tylko sprawdzone rady!
 4. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
 5. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły