Atrakcje turystyczne i zwiedzanie Olsztyna | Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać

Atrakcje turystyczne i zwiedzanie Olsztyna | Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska26.10.2023 | 6 min.

Atrakcje i zwiedzanie Olsztyna to doskonały pomysł na weekendowy wypad zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla aktywnych turystów. Stolica Warmii oferuje wiele ciekawych miejsc i atrakcji wartych odwiedzenia. W centrum znajdziemy piękny, gotycki zamek biskupów warmińskich, a także imponującą bazylikę św. Jakuba. Miłośnicy historii docenią spacer uliczkami starego miasta. Dla aktywnych przygotowano liczne szlaki rowerowe i piesze, a także rejsy statkami po okolicznych jeziorach. Aquasfera i nowoczesne Planetarium Wenus to świetny pomysł na wizytę z dziećmi. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o najciekawszych miejscach i atrakcjach w Olsztynie!

Kluczowe wnioski:
  • Olsztyn oferuje wiele interesujących zabytków, takich jak Zamek Kapituły Warmińskiej czy bazylika św. Jakuba.
  • Można skorzystać z licznych szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych oraz rejsów po jeziorach.
  • Dla rodzin z dziećmi polecamy Aquasferę, Planetarium Wenus oraz wycieczki po okolicznych lasach.
  • Warto zwiedzić stare miasto z pięknymi kamieniczkami i interesującą historią.
  • Ten artykuł zawiera wszystkie najważniejsze informacje o atrakcjach turystycznych Olsztyna.

Najciekawsze zabytki w Olsztynie

Olsztyn to miasto o bogatej historii i wielu ciekawych zabytkach. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna zdecydowanie wyróżnia się gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej. Zamek położony jest w samym centrum starego miasta. Można w nim zwiedzić muzeum, a z wieży podziwiać panoramę Olsztyna. Nieopodal znajduje się równie cenny zabytek - bazylika św. Jakuba z XIV wieku. Wnętrze bazyliki zachwyca polichromią i wyposażeniem. Koniecznie trzeba zobaczyć ołtarz główny z obrazem św. Jakuba.

Spacerując uliczkami starego miasta warto zwrócić uwagę na interesujące kamieniczki, w tym barokowy Dom pod Gwiazdą z XVII wieku. Na starym mieście znajdziemy też gotycki ratusz z XIV wieku. W Olsztynie jest jeszcze wiele innych ciekawych zabytków do obejrzenia, jak choćby brama wysoka, dawne mury obronne czy średniowieczny Dworzec Zachodni.

Szlaki turystyczne i trasy rowerowe wokół Olsztyna

Olsztyn i jego malownicze okolice to raj dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Do wyboru mamy liczne szlaki piesze i rowerowe biegnące wśród jezior, lasów i pól. Jeden z najciekawszych szlaków prowadzi brzegiem Jeziora Ukiel. Można podziwiać tu dzikie ptactwo wodne. Kolejny ciekawy szlak wiedzie przez Lasy Miejskie, będące popularnym terenem rekreacyjnym.

Dla bardziej wprawionych rowerzystów polecamy trasę rowerową wokół Jeziora Wadąg. To ponad 20 km jazdy wśród lasów, pól i łąk. Na trasie jest wiele miejsc gdzie można odpocząć. Rowerzyści mogą również skorzystać z licznych wypożyczalni rowerów w mieście.

Szlaki kajakowe

Olsztyn leży w regionie licznych jezior i rzek, dlatego możliwe jest tutaj uprawianie turystyki kajakowej. Spływy kajakowe organizowane są m.in. na rzece Łynie. To fantastyczna okazja do aktywnego zwiedzania okolic Olsztyna z zupełnie innej perspektywy.

Czytaj więcej: Zamek Królewski Sztokholm - muzeum i rezydencja monarchy | Pałac Królewski Szwecji

Zamek Kapituły Warmińskiej - historia i zwiedzanie

Najważniejszą atrakcją turystyczną Olsztyna jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Zamek zaczęto budować pod koniec XIV wieku, kiedy biskup warmiński Henryk Sorbom przeniósł tutaj swoją siedzibę. W ciągu kolejnych wieków zamek był rozbudowywany, nadawano mu cechy renesansowe i barokowe.

Dziś w odrestaurowanych wnętrzach zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Można tu zobaczyć liczne eksponaty związane z historią i kulturą regionu. Na zamkowym dziedzińcu odbywają się imprezy plenerowe. Z tarasu widokowego rozpościera się malownicza panorama Olsztyna i okolic.

Zamek Kapituły Warmińskiej to najcenniejszy zabytek Olsztyna i symbol miasta. Koniecznie trzeba go zobaczyć podczas zwiedzania!

Katedra św. Jakuba - najcenniejszy zabytek miasta

Atrakcje turystyczne i zwiedzanie Olsztyna | Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać

Obok Zamku Kapituły, najważniejszym zabytkiem Olsztyna jest bazylika św. Jakuba z XIV wieku. Świątynia powstała z fundacji biskupa warmińskiego Henryka Sorboma. We wnętrzu uwagę przyciąga przepiękna polichromia i wystrój.

Najcenniejszym elementem wystroju jest późnogotycki ołtarz główny z ok. 1500 r. Szczególnie warto zwrócić uwagę na znajdujący się w centrum XV-wieczny obraz św. Jakuba Większego. Obok zobaczymy też późnogotycką ambonę i chrzcielnicę.

Atrakcje dla dzieci - Aquasfera, Planetarium Wenus

Olsztyn ma do zaoferowania wiele atrakcji również dla najmłodszych turystów. Jednym z ulubionych miejsc rodzin z dziećmi jest Aquasfera - nowoczesny park wodny z basenami, zjeżdżalniami i saunami. Dzieci mogą doskonale się tu bawić.

Kolejną świetną atrakcją jest interaktywne Planetarium Wenus. Można tu obejrzeć pokazy astronomiczne i naukowe w specjalnym projektorze gwiazd. Planetarium przygotowało też gry i zabawy edukacyjne dla dzieci.

Wycieczki po jeziorach i lasach Warmii

Olsztyn położony jest wśród malowniczych jezior i lasów regionu Warmii. Warto wybrać się na wycieczkę w te piękne okolice. Szczególnie polecamy rejsy statkami po jeziorach, zwłaszcza po Jeziorze Ukiel. Statek zabierze nas w rejs wśród dzikiej przyrody, gdzie żyją liczne gatunki ptaków.

Można również wybrać się na spacer lub rower do pobliskiego Lasu Miejskiego. Ten rozległy las to ulubione miejsce spacerowe i rekreacyjne mieszkańców Olsztyna. Znajdziemy tu ścieżki, place zabaw i miejsca piknikowe.

Podsumowanie

Olsztyn to miasto o długiej historii i wielu ciekawych zabytkach. Wśród najważniejszych atrakcji zdecydowanie wyróżnia się Zamek Kapituły Warmińskiej – symbol miasta i najcenniejszy zabytek. Tuż obok znajduje się równie imponująca gotycka Katedra św. Jakuba. Spacerując brukowanymi uliczkami starego miasta, można podziwiać średniowieczne mury, baszty i kamienice. Fani aktywnego wypoczynku znajdą liczne szlaki turystyczne – piesze, rowerowe i kajakowe. Okolice Olsztyna to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Rejsy statkami po jeziorach i wycieczki po lasach Warmii dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Rodziny z dziećmi koniecznie muszą odwiedzić nowoczesną Aquasferę i interaktywne Planetarium Wenus. To fantastyczne miejsca, które zapewnią doskonałą rozrywkę na deszczowy dzień. Podsumowując – w Olsztynie każdy znajdzie coś dla siebie. To miasto warte odwiedzenia choćby dla wspaniałych zabytków i malowniczych okolic. Gorąco polecam zwiedzanie Olsztyna!

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji na weekendowy wypad, Olsztyn to strzał w dziesiątkę. Stolica Warmii oferuje szeroki wachlarz interesujących miejsc i aktywności. Zarówno miłośnicy historii, jak i fani przyrody odnajdą tu coś dla siebie. Bogata oferta muzealna, liczne trasy turystyczne i malownicze okolice sprawiają, że nuda nie grozi. W Olsztynie zawsze jest coś do zobaczenia i zwiedzania!

Podsumowując – Olsztyn to doskonały kierunek na weekendowy wyjazd. Stolica Warmii zachwyca pięknymi zabytkami, ciekawą historią i malowniczym położeniem. To tutaj znajduje się słynny Zamek Kapituły Warmińskiej – symbol miasta. Oprócz licznych atrakcji, Olsztyn oferuje bogatą infrastrukturę turystyczną i gastronomiczną. Nie musisz się martwić, że zabraknie Ci ciekawych miejsc do zwiedzania i dobrej kuchni. Serdecznie polecam Olsztyn na kilkudniowy wypad!

5 Podobnych Artykułów

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Lizbona: Sekrety centrum, których z pewnością jeszcze nie poznałeś!
  3. Jak kupić bilety do Koloseum w Rzymie? Nasze porady i informacje
  4. Prawa konsumenckie w przypadku odwołanego lotu: co Ci się należy
  5. Ten kraj Ameryki Południowej wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów - tropikalne lasy i szlaki Inków czekają
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Gajewska
Stefania Gajewska

Jestem dziennikarką podróżniczą, która kocha podróżować i poznawać nowe kultury. Z entuzjazmem dzielę się wrażeniami z moich wojaży - zarówno tych egzotycznych, jak i po Polsce. Staram się zarażać czytelników pasją do odkrywania świata. Piszę ciepło i z humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email