Atrakcje Porto - 10 najlepszych miejsc do zobaczenia i zwiedzenia | Przewodnik 2023

Atrakcje Porto - 10 najlepszych miejsc do zobaczenia i zwiedzenia | Przewodnik 2023
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur26.10.2023 | 8 min.

Atrakcje Porto to obowiązkowy punkt na mapie każdego podróżnika. To pełne uroku miasto portowe kryje wiele ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia. W tym przewodniku znajdziesz listę 10 najlepszych atrakcji, które koniecznie musisz odwiedzić w Porto. Od zabytkowej dzielnicy Ribeira, przez rejsy statkiem po rzece Douro, po punkt widokowy z zapierającymi dech w piersiach panoramami miasta. Przeczytaj i wybierz, które miejsca są dla Ciebie najciekawsze. Zaplanuj swój pobyt w Porto tak, aby jak najwięcej zobaczyć i zakochać się w tym pięknym mieście!

Kluczowe wnioski:

  • Nie możesz ominąć historycznej dzielnicy Ribeira z malowniczymi kamieniczkami.
  • Rejs statkiem po rzece Douro to świetna okazja do podziwiania miasta z innej perspektywy.
  • Wizyta w katedrze Sé i dzwonnicy Torre dos Clérigos pozwoli poznać historię miasta.
  • Muzeum Wina Porto to obowiązkowa atrakcja dla miłośników tego trunku.
  • Punkt Miradouro da Vitoria oferuje oszałamiające widoki na miasto i rzekę.

Spacer po historycznej dzielnicy Ribeira

Historyczna dzielnica Ribeira to absolutna muszaka podczas zwiedzania Porto. Jej wąskie, brukowane uliczki, kolorowe kamienice i tętniąca życiem atmosfera pozwolą poczuć klimat tego wyjątkowego miasta. Spacer rozpocznij od pięknej Ponte Dom Luís I łączącej brzegi Douro. Następnie kieruj się w uliczkę Rua das Flores, pełną kwiaciarni, kafejek i sklepików z pamiątkami. W dzielnicy Ribeiry koniecznie zobacz też: Igriesję Monastery of Serra do Pilar, plac Praça da Ribeira z fontanną oraz kaplicę Capela das Almas. Nie spiesz się i delektuj się urokliwymi zaułkami tej barwnej dzielnicy.

Spacerując brukowanymi uliczkami Ribeiry, można poczuć ducha dawnego średniowiecznego miasta. Wśród wąskich, kolorowych kamienic, rozstawionych tarasów kawiarnianych i ulicznych straganów aż trudno uwierzyć, że znajdujemy się w nowoczesnym mieście. To świetne miejsce aby na chwilę zwolnić tempo zwiedzania i delektować się klimatem tego wyjątkowego miejsca. Nie spiesz się, zaglądaj do urokliwych sklepików, siedź w kafejkach obserwując przechodniów. Poczuj duszę Porto spacerując urokliwymi uliczkami Ribeiry.

Najciekawsze miejsca w Ribeirze

W dzielnicy Ribeira warto zwrócić uwagę na kilka wyjątkowych miejsc. Po pierwsze - Iglesia do Monastery of Serra do Pilar, imponujący kościół klasztorny na brzegu rzeki Douro. Drugim obowiązkowym punktem jest Plaza da Ribeira z fontanną tryskającą w samym centrum placu. Można tu usiąść w jednej z otaczających kawiarenek i podziwiać piękną panoramę. Nie można też ominąć tętniącej życiem uliczki Rua das Flores, pełnej kwiaciarni, sklepików i kafejek.

Spacerując uliczkami Ribeiry warto też zajrzeć do mniejszych, uroczych zaułków, np. Rua Escura czy Rua da Reboleira. Odkryjecie tam urokliwe kafejki i restauracje. Na deser polecam też małą kapliczkę - Capela das Almas przy Rua de Santa Catarina, do której codziennie przynoszone są świeże kwiaty. Odwiedź te miejsca i poczuj prawdziwy klimat historycznej dzielnicy Ribeira!

Rejs statkiem po rzece Douro

Rejs statkiem po rzece Douro to obowiązkowa atrakcja podczas pobytu w Porto. Popłynięcie malowniczymi brzegami rzeki pozwoli podziwiać miasto z zupełnie nowej perspektywy i zachwycić się pięknymi panoramami. Rejsy organizowane są zarówno w porze dziennej, jak i wieczornej. Można wybrać rejs krótki - 1-godzinny lub dłuższy - 2,5 godzinny.

Podczas rejsu statkiem ogląda się Porto niczym na dłoni - wspaniale prezentują się tu mosty przerzucone przez rzekę, nadbrzeżne kamienice czy charakterystyczne wysepki na środku Douro. Szczególnie polecam wieczorny rejs, kiedy miasto rozświetla się tysiącami świateł. Na statku można skosztować też regionalnych przekąsek i wino porto, podziwiając magiczne widoki. Rejs łodzią to obowiązkowa pozycja na liście atrakcji Porto!

Rejs statkiem po rzece Douro daje możliwość podziwiania urokliwych zakątków Porto w zupełnie nowej odsłonie. Gorąco polecam skorzystanie z tej atrakcji, aby w pełni poczuć wyjątkowy klimat tego miasta.

Zwiedzanie katedry Sé i dzwonnicy Torre dos Clérigos

Wizyta w gotyckiej katedrze Sé oraz wejście na szczyt dzwonnicy Torre dos Clérigos pozwoli poznać bogatą historię i zabytki Porto. Katedra mieści się w historycznym centrum i robi ogromne wrażenie już na pierwszy rzut oka. Wejście na szczyt dzwonnicy to z kolei świetna okazja do podziwiania panoramy miasta. Obydwie atrakcje są obowiązkowym punktem zwiedzania.

Gotycka katedra Sé z charakterystycznymi strzelistymi wieżyczkami została wzniesiona w XII wieku. Warto zajrzeć do środka, gdzie znajdziemy imponujące sklepienie, złoconą dekorację ołtarzy i bogate witraże. Tuż obok katedry wznosi się 75-metrowa dzwonnica Torre dos Clérigos z XVIII wieku. Wejście na jej szczyt wymaga pokonania 225 schodów, ale rozciągająca się z góry panorama Porto i rzeki Douro w pełni rekompensuje trudy wspinaczki.

Zwiedzanie tych dwóch zabytków na stałe wpisało się w obowiązkowy program dla każdego turysty odwiedzającego Porto. Pozwalają one poczuć historię miasta i podziwiać je z lotu ptaka. Gorąco polecam odwiedzić katedrę Sé i wdrapać się na szczyt dzwonnicy - gwarantuję niezapomniane wrażenia!

Spacer po ogrodach Palacio de Cristal

Atrakcje Porto - 10 najlepszych miejsc do zobaczenia i zwiedzenia | Przewodnik 2023

Piękne ogrody Palacio de Cristal to idealne miejsce na relaksujący spacer wśród zieleni. Ten teren parkowo-ogrodowy położony jest nad rzeką Douro i oferuje przepiękną panoramę na miasto. W ogrodach oprócz roślinności znajduje się też palmiarnia oraz fontanny. To świetna propozycja, aby na chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku.

Ogrody rozciągają się wokół kryształowego pałacu Palacio de Cristal, od którego wzięły swoją nazwę. Spacerując alejkami, można podziwiać rzeźby, fontanny i oczywiście zieleń - są tu zarówno drzewa, krzewy, rabaty kwiatowe, jak i trawniki. W ogrodach znajduje się też niewielka palmarnia. Jednak największą atrakcją jest niesamowity widok na miasto i rzekę Douro, który rozpościera się z parkowych alejek. Gorąco polecam odpoczynek wśród zieleni ogrodów Palacio de Cristal!

Wizyta w Muzeum Wina Porto

Dla wszystkich miłośników wino porto Muzeum Wina Porto jest obowiązkowym punktem w planie zwiedzania miasta. To fantastyczne miejsce, w którym w interaktywny i ciekawy sposób można poznać historię i proces produkcji tego trunku. Dodatkową atrakcją jest możliwość degustacji porto w różnych odmianach.

W muzeum zgromadzono eksponaty związane z długą tradycją uprawy winorośli i wytwarzania porto. Zwiedzanie odbywa się przy pomocy nowoczesnych multimediów - filmów, projekcji i ekranów dotykowych. Można poznać etapy produkcji wina, rodzaje winorośli, czy pracę kupców i piwnice porto. Na koniec czeka najlepsze - degustacja kilku odmian tych wybornych win w piwnicach muzeum. Gorąco polecam miłośnikom wino porto!

Godziny otwarcia 10:00 - 18:00
Ceny biletów Normalny 15 EUR
Ulgowy 10 EUR
Czas zwiedzania ok. 1,5 godziny

Rejs tramwajem wodnym po rzece Douro

Dla miłośników zwiedzania w ruchu polecam rejs tramwajem wodnym po rzece Douro. Podczas godzinnej przejażdżki tramwajem świetnie widać najciekawsze zabytki i atrakcje miasta rozciągające się nad brzegami malowniczej rzeki. Dodatkową atrakcją są komentarze przewodnika na pokładzie.

Tramwaj wodny kursuje co 40 minut na trasie między dworcem São Bento, a miejscowością Vila Nova de Gaia. Podczas rejsu mija się najważniejsze mosty Porto, charakterystyczne wysepki na środku rzeki, ale też nabrzeża z licznymi kafejkami i restauracjami. Przewodnik na żywo opowiada o najciekawszych mijanych obiektach i historii miasta. To świetna okazja, aby zwiedzić Porto z zupełnie nowej perspektywy!

Punkt widokowy Miradouro da Vitoria

Punkt widokowy Miradouro da Vitoria to miejsce, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto Porto i rzekę Douro. Ogromnie polecam wejście na taras widokowy, aby podziwiać tę spektakularną panoramę. Najlepiej zaplanować wizytę na zachód słońca lub nocą, kiedy rozświetlone miasto prezentuje się wyjątkowo magicznie.

Aby dostać się na punkt widokowy, należy wdrapać się wąskimi uliczkami historycznej dzielnicy na szczyt wzgórza. Nagrodą za trudy wspinaczki są wspaniałe widoki - w dole widać meandrującą rzekę Douro, liczne mosty, charakterystyczne dla Porto kamienice i kościoły. Szczególnie wieczorem panorama zapiera dech - migoczące światła sprawiają, że miasto wygląda jak z bajki. Magiczny widok gwarantowany!

Stare miasto Gaia z pięknymi widokami

Stare miasto Vila Nova de Gaia, położone po drugiej stronie rzeki Douro naprzeciwko Porto, również warto wpisać do planu zwiedzania. Znajdziemy tu urocze uliczki, zabytkowe budynki i piękne punkty widokowe z panoramą na Porto. Dodatkowo - degustacja porto w tutejszych piwnicach winiarskich.

Spacerując brukowanymi ulicami starego miasta Gaia, natkniemy się na wiele zabytkowych budynków, kościołów i placów, m.in. Igreja Matriz de Gaia czy Praça de Gaia. Warto wejść na taras widokowy Espanada de Gaia, skąd roztacza się przepiękna panorama na Porto. Na deser polecam skosztowanie porto prosto z beczki w jednej z licznych winiarni (np. Cálem, Sandeman).

Kościół São Francisco z złoconymi zdobieniami

Wnętrze kościoła São Francisco robi ogromne wrażenie dzięki bardzo bogatej, wręcz przesadnie przepychowej dekoracji z zastosowaniem złota. Zwiedzanie tej niezwykłej świątyni uznaje się za jedną z głównych atrakcji Porto. Kościół znajduje się w samym sercu miasta, więc łatwo go odwiedzić.

Podsumowanie

Porto to miasto, które zachwyca i oczarowuje. W tym przewodniku zebraliśmy dla Ciebie najlepsze atrakcje i miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Porto. Spaceruj urokliwymi uliczkami dzielnicy Ribeira i czuj klimat średniowiecznego miasta. Odkryj Porto od strony rzeki Douro podczas rejsu statkiem. Poznaj historię, wchodząc na szczyt dzwonnicy Torre dos Clérigos. Odpocznij wśród zieleni ogrodów Palacio de Cristal.

Porto słynie z produkcji wyśmienitego wino porto - w Muzeum Wina Porto poznasz jego historię i będziesz mógł skosztować tego trunku. Z pomostu widokowego Miradouro da Vitoria podziwiaj spektakularną panoramę miasta. Zwiedź też położone na drugim brzegu Douro stare miasto Vila Nova de Gaia. Na koniec zajrzyj do kościoła São Francisco, którego wnętrze zachwyca przepychem.

Mam nadzieję, że ten przewodnik zainspiruje Cię do odwiedzenia Porto i poznania najciekawszych atrakcji, które to piękne miasto ma do zaoferowania. Porto urzeknie Cię swoją wyjątkową atmosferą, zabytkami, smaczną kuchnią i malowniczymi widokami. Czas się spakować i ruszyć w podróż do Porto!

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości przed wyjazdem - daj znać w komentarzu. Postaram się jak najlepiej doradzić i pomóc zaplanować zwiedzanie tego fascynującego miasta. Życzę udanej podróży i niezapomnianych wrażeń w Porto!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Łuk Triumfalny w Paryżu - najsłynniejszy łuk w stolicy Francji
  2. Najlepsze widokowe trasy autobusowe w Wielkiej Brytanii za mniej niż €3
  3. Jak Amsterdam przyciąga turystów: kolorowe rowery, ekologiczny styl życia i różnorodność
  4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  5. Ile kosztuje piwo w Norwegii 2023 - Aktualne ceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Mazur
Aleks Mazur

Jestem doświadczonym dziennikarzem podróżniczym specjalizującym się w turystyce miejskiej. Dzielę się wskazówkami, jak najlepiej zaplanować pobyt w europejskich stolicach i skorzystać z najważniejszych atrakcji. Cenię praktyczne informacje przekazane prostym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email