Atrakcje i zwiedzanie Wiednia | Top 15 najlepszych atrakcji 2023

Atrakcje i zwiedzanie Wiednia | Top 15 najlepszych atrakcji 2023
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak26.10.2023 | 8 min.

Atrakcje i zwiedzanie Wiednia to obowiązkowy punkt podróży do Austrii. Stolica kraju ma niezwykle bogatą historię i oferuje mnóstwo możliwości zwiedzania. Zobaczyć tu można wspaniałe zabytki z czasów monarchii austro-węgierskiej, monumentalne pałace Habsburgów, a także urokliwe parki i ogrody. Wiednia słynie też ze sztuki i kultury - warto odwiedzić tutaj słynne muzea i galerie, operę oraz posłuchać koncertów muzyki klasycznej. Miasto tętni życiem przez cały rok i zadowoli każdego turystę.

Kluczowe wnioski:
  • Wiedeń oferuje mnóstwo atrakcji - zabytki, muzea, parki i inne.
  • Koniecznie trzeba zobaczyć zamek Schönbrunn i pałac Hofburg.
  • Fani architektury docenią historyczną zabudowę wokół Ringstrasse.
  • Miasto słynie z opery, koncertów i doskonałej kuchni.
  • Wiednia atrakcyjna jest przez cały rok - zarówno latem, jak i zimą.

Zamek Schönbrunn - rezydencja Habsburgów

Zamek Schönbrunn to bez wątpienia jedna z najważniejszych atrakcji Wiednia. Barokowo-rokokowa rezydencja Habsburgów znajduje się na zachód od centrum miasta i została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Zamek powstał na zlecenie cesarza Leopolda I w drugiej połowie XVII wieku i z biegiem czasu był rozbudowywany przez kolejnych władców. Do najcenniejszych zabytków należą apartamenty cesarskie z bogatym wystrojem wnętrz oraz ogrody w stylu francuskim z fontannami i rzeźbami.

W zamku mieszkała cesarzowa Maria Teresa, a później Franciszek Józef I z małżonką Sissi. Po upadku monarchii zamek pełnił różne funkcje, a od 1945 roku jest udostępniony do zwiedzania. Można podziwiać oryginalne wyposażenie komnat oraz przepych dawnego dworu cesarskiego. Szczególnie warte uwagi są Pokój Millona z bogatymi złoceniami i Pokój Zielony z malowidłami na sklepieniu.

Porady praktyczne

Zwiedzanie z przewodnikiem daje szansę poznania wielu ciekawostek historycznych. Warto też zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek. Na terenie zamku działa kilka restauracji i kawiarni, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu.

Zamek położony jest w pobliżu stacji metra U4 Schönbrunn. Dojazd z centrum Wiednia zajmuje około 15 minut. Bilety do zamku kosztują od 15 do 20 euro. Oprócz komnat można zwiedzić również Palm House z egzotycznymi roślinami oraz labirynt na terenie ogrodów.

Katedra św. Szczepana - gotycka świątynia

Katedra św. Szczepana to najważniejsza świątynia Wiednia i jeden z symboli miasta. Gotycka katedra znajduje się w samym sercu stolicy Austrii, na placu Stephansplatz. Jej charakterystyczne dachy pokryte dachówkami w kolorze ceglastym rozpozna każdy turysta. Budowę rozpoczęto już w XII wieku, ale katedra była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana.

Wejście do wnętrza świątyni możliwe jest przez bogato zdobione portale - Portal Olbrzymów lub Portal Wiernych Psiarczyków. Wewnątrz zwracają uwagę witraże, nagrobki władców, a także ołtarz główny. Na południowej wieży znajduje się zegar Anker, który co godzinę uruchamia mechanizm z ruchomymi figurkami.

Warto wejść na sam szczyt południowej wieży, skąd rozpościera się wspaniały widok na panoramę Wiednia. Schody liczą aż 343 stopnie, ale wysiłek wspinaczki zostaje nagrodzony niezwykłą perspektywą na dachy kamieniczek oraz górujące nad miastem pałace Hofburg i Schönbrunn.

Msze i koncerty organowe

Oprócz zwiedzania, Katedra św. Szczepana jest aktywnym ośrodkiem religijnym. Odbywają się tu regularne msze i nabożeństwa, a także koncerty organowe, które przyciągają melomanów z całego świata. Organy katedralne należą do największych i najlepszych na świecie pod względem brzmienia.

Czytaj więcej: Prater - najlepszy park rozrywki w Wiedniu | Co warto zobaczyć i zrobić

Ringstrasse i budynki historyczne

Ringstrasse to reprezentacyjna aleja otaczająca historyczne centrum Wiednia. Wzdłuż pierścienia ulic stoją imponujące gmachy w stylach historycznych, które powstały w 2. połowie XIX wieku. Należą do nich m.in. ratusz, parlament, uniwersytet, teatry, muzea oraz pałace arystokracji.

Spacerując Ringstrasse można podziwiać eklektyczną zabudowę okresu monarchii austro-węgierskiej. Atrakcją są również otaczające aleję parki - Volksgarten, Rathauspark i Burggarten. Warto zatrzymać się przy gmachu Opery Wiedeńskiej lub Hofburgu - dawnej rezydencji Habsburgów. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych obiektów przy Ringstrasse, dlatego spacer wokół najlepiej oddaje charakter tego miejsca.

Praktyczne wskazówki

Najlepiej zwiedzać Ringstrasse pieszo, zatrzymując się przy najciekawszych budynkach. Cała trasa liczy około 5 km i zajmuje 2-3 godziny spaceru. Warto rozpocząć od placu Karlsplatz i iść zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Można też połączyć zwiedzanie z przejażdżką konną dorożką.

Pałac Belweder - barokowa rezydencja

Atrakcje i zwiedzanie Wiednia | Top 15 najlepszych atrakcji 2023

W pobliżu Hofburgu wznosi się Pałac Belweder - jedna z najpiękniejszych rezydencji w Wiedniu. Barokowy pałac został zbudowany na polecenie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego na przełomie XVII i XVIII wieku. Jego architektura łączy wpływy włoskie i francuskie. Obiekt był kilkakrotnie przebudowywany, m.in. za czasów Marii Teresy.

Dzisiaj w pałacu Belweder mieści się część zbiorów galerii sztuki, a w oranżerii - Muzeum Austriackie. Można zwiedzić reprezentacyjne sale, klatkę schodową, a z tarasów podziwiać rozległy ogród w stylu francuskim. Nieopodal znajduje się również Zamek Dolny, dawniej związany z Belwederem.

Ogród pałacowy

Pałac Belweder otacza rozległy ogród w stylu barokowym z alejkami, fontannami i rzeźbami. Rosną tu rzadkie gatunki drzew i krzewów. W ogrodzie urządzono również palmarnię z egzotycznymi roślinami. Można tu spędzić czas na spacerach i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Latem w ogrodzie odbywają się koncerty.

Hofburg - zimowa rezydencja Habsburgów

Hofburg, czyli Zamek Cesarski, to zespół pałacowy położony w samym centrum Wiednia, który przez stulecia był siedzibą władców Austrii z dynastii Habsburgów. Na przestrzeni wieków zamek był rozbudowywany i liczy obecnie 18 traktów oraz 19 dziedzińców. Można tu zobaczyć wiele zabytków, jak Sala Cesarska, Kaplica Dworska czy Apartamenty Cesarskie.

Hofburg pełnił rolę rezydencji aż do końca monarchii w 1918 roku. Obecnie mieści się tu siedziba prezydenta Austrii, muzea (w tym Muzeum Sisi) oraz hiszpańska szkoła jazdy. Zwiedzanie tego kompleksu pałacowego zajmuje zwykle pół dnia, a i tak nie sposób zobaczyć wszystkich atrakcji.

Konie Lipicańskie

W stajniach cesarskich Hofburgu prezentowane są słynne Konie Lipicańskie. Można zobaczyć te piękne, białe zwierzęta na pokazach, które odbywają się codziennie o 10:00 i 15:00. Konie Lipicańskie od wieków były związane z dworem cesarskim i obecnie stanowią żywą atrakcję Zamku Cesarskiego.

Ogród pałacowy - relaks wśród kwiatów

Zwiedzanie licznych atrakcji Wiednia bywa męczące, dlatego warto znaleźć chwilę wytchnienia w jednym z pałacowych ogrodów. Szczególnie polecana jest Palmiarnia w ogrodach pałacu Schönbrunn, gdzie można podziwiać kolekcję ponad 4500 gatunków roślin. Niezwykły klimat ma również ogród przy Belwederze oraz Volksgarten położony nieopodal Hofburgu.

Spacer alejkami, w cieniu starodrzewia, przynosi ulgę po intensywnym zwiedzaniu. W ogrodach znajdują się liczne rzeźby, fontanny, a nawet wodospady. Można usiąść na ławce z książką albo skorzystać z oferty miejscowych kawiarni. Ogrody pałacowe to urokliwe zakątki Wiednia warte odwiedzenia.

Podsumowując, Wiedeń oferuje szeroki wachlarz atrakcji dla każdego turysty. Zwiedzanie warto zacząć od historycznego centrum ze słynną Katedrą św. Szczepana i kompleksem Hofburg. Fani architektury zachwycą się Ringstrasse z monumentalnymi gmachami, a miłośnicy zieleni znajdą ukojenie w ogrodach pałacowych. Obowiązkowym punktem jest też rezydencja Schönbrunn, która przybliża świetność monarchii austro-węgierskiej. Wiedeń urzeka swoim urokiem przez cały rok!

Podsumowanie

Wiedeń to miasto, które zachwyca bogactwem zabytków i atrakcji turystycznych. Podczas zwiedzania Wiednia koniecznie trzeba zobaczyć słynny pałac Schönbrunn - letnią rezydencję Habsburgów, a także kompleks Hofburg - dawną siedzibę władców Austrii. Spacer aleją Ringstrasse pozwoli podziwiać wspaniałe gmachy z czasów monarchii, jak opera, parlament czy uniwersytet. Warto również wejść na wieżę gotyckiej Katedry św. Szczepana i podziwiać stamtąd panoramę miasta. Po całym dniu zwiedzania przyjemny relaks zapewnią ogrody pałacowe, gdzie można odpocząć wśród kwiatów i fontann.

Fani architektury zachwycą się w Wiedniu wspaniałymi pałacami w stylach barokowym i rokokowym. Miłośnicy muzyki koniecznie muszą wybrać się na koncert do Opery Wiedeńskiej lub wysłuchać organów w Katedrze św. Szczepana. Wiedeń oferuje też bogactwo zbiorów w muzeach - szczególnie polecamy Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej. Gwarantujemy, że atrakcji w Wiedniu wystarczy na wiele dni zwiedzania!

Krakowska dzielnica Kazimierz jest obowiązkowym punktem na mapie miasta dla wszystkich turystów. Pełno tu urokliwych uliczek z kamienicami, ciekawych synagog i domów modlitwy. Można poczuć wyjątkowy klimat byłego żydowskiego miasteczka. Koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych kazimierskich dań w jednej z licznych restauracji. Wieczorem dzielnica zamienia się w centrum rozrywki z knajpkami i klubami.

Podsumowując, Wiedeń to kopalnia atrakcji turystycznych na długie zwiedzanie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - wspaniałe zabytki, światowej sławy muzea, koncerty muzyki klasycznej i przepiękne ogrody. Gorąco polecamy wycieczkę do Wiednia, który zachwyca o każdej porze roku!

Najczęściej zadawane pytania

Do najważniejszych atrakcji Wiednia należą: pałac Schönbrunn, Hofburg, Katedra św. Szczepana, Ringstrasse z historycznymi budynkami, a także parki i ogrody pałacowe. Koniecznie trzeba zobaczyć te miejsca, aby poczuć prawdziwy klimat austriackiej stolicy.

Na ogólne zwiedzanie najważniejszych atrakcji Wiednia trzeba przeznaczyć minimum 2-3 dni. Jeśli chcemy poznać miasto bardziej dogłębnie, warto zostać na 4-5 dni. Dobrym pomysłem jest zakup Vienna Card na transport i atrakcje.

W Wiedniu znajdują się świetne muzea, jak Kunsthistorisches i Naturhistorisches, Albertina, MUMOK, a także Muzeum Sisi w Hofburgu. Fani sztuki powinni odwiedzić te miejsca, aby zobaczyć dzieła najwybitniejszych twórców.

Wiedeń słynie ze świetnej kuchni i kawiarni. Warto spróbować sznycla, kaczki czy strudla. Doskonałe jedzenie serwują liczne restauracje w historycznym centrum. Kawiarnie przy Hofburgu to miejsca obowiązkowe.

W Wiedniu najlepiej korzystać z doskonale rozwiniętej komunikacji miejskiej, czyli autobusów, tramwajów i metra. Można też przemieszczać się ekologicznie - spacerem lub wypożyczając rower miejski.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
  2. Dlaczego europejskie samoloty są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek
  3. Standard rozmiarów bagażu: Bruksela wzywa linie lotnicze do porozumienia
  4. Kiedy zieje Smok Wawelski | Wszystko co musisz wiedzieć
  5. Nowy system wjazdowy i wyjazdowy Unii Europejskiej - poznaj kulisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Piotr Cieślak
Piotr Cieślak

Jestem dziennikarzem podróżniczym opisującym niskobudżetowe sposoby na zwiedzanie świata – pomysły na tańsze zakwaterowanie, tanie loty, ciekawe atrakcje za grosze. Podchodzę do tego z dystansem i humorem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły