Akropol w Atenach | starożytność i zabytki dla zwiedzających Grecję

Akropol w Atenach | starożytność i zabytki dla zwiedzających Grecję
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska26.10.2023 | 6 min.

Akropol w Atenach to jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Grecji. Usytuowany na wzgórzu skalnym w samym centrum stolicy jest symbolem starożytnych Aten i całej starożytnej Grecji. Zwiedzając Akropol można podziwiać takie zabytki jak Partenon, Erechtejon czy świątynia Ateny Nike. To musi zobaczyć każdy turysta odwiedzający Ateny i Grecję. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego wyjątkowego miejsca - jak się tam dostać, bilety, najważniejsze zabytki i inne przydatne informacje.

Kluczowe wnioski:

 • Akropol to symbol starożytnych Aten i Grecji, koniecznie trzeba go zobaczyć.
 • Zwiedzanie z przewodnikiem pozwoli lepiej zrozumieć historię tego miejsca.
 • Bilety na Akropol można kupić online lub na miejscu.
 • Na Akropol prowadzą strome schody, warto zaopatrzyć się w wodę.
 • Z Akropolu roztacza się wspaniały widok na Ateny.

Akropol - symbol starożytnych Aten i Grecji

Akropol to jedno z najważniejszych miejsc w Atenach i symbole starożytnej Grecji. Wznosi się na wapiennym wzgórzu w samym centrum stolicy Grecji, co czyni go rozpoznawalnym punktem panoramy miasta. Stanowi świadectwo wielkości starożytnych Aten, kolebki demokracji i kultury zachodniej.

Nazwa "akropol" oznacza "śródmieście" lub "górne miasto". Taką nazwę nadawano najwyżej położonej części starożytnych greckich miast-państw. Pełniła ona funkcje obronne, religijne i symboliczne. Akropol był zazwyczaj otoczony murami i wieńczył go zespół monumentalnych świątyń.

W V wieku p.n.e. w Atenach, za panowania Peryklesa, Akropol przebudowano nadając mu reprezentacyjny charakter. Powstały wtedy najsłynniejsze zabytki tego miejsca, które możemy podziwiać do dziś - Partenon, Erechtejon czy Propyleje. Od 1987 r. Akropol w Atenach wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia Akropolu

Wzgórze, na którym wzniesiono akropol było zamieszkałe już w epoce neolitu i brązu. Pierwsze świątynie pojawiły się tam w VI w. p.n.e. Jednak największy rozkwit Akropolu nastąpił w wiekach V i IV p.n.e., kiedy Ateny stały się potęgą i przeżywały złoty okres swej świetności.

W 480 r. p.n.e. większość zabytków Akropolu została zniszczona podczas najazdu perskiego na Attykę. Po zwycięstwie Greków w wojnach perskich przystąpiono do odbudowy zniszczeń. Najwybitniejszym budowniczym był Perykles. Za jego rządów wzniesiono Partenon, Propyleje i rozpoczęto budowę świątyni Ateny Nike.

Partenon - najsłynniejsza świątynia na Akropolu

Partenon to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna budowla Akropolu i symbol starożytnych Aten. Jest to monumentalna świątynia wzniesiona dla bogini Ateny Partenos (dziewicy) w latach 447-432 p.n.e. Zaprojektowana przez architektów Iktinosa i Kallicratesa reprezentuje styl określany mianem greckiego klasycyzmu.

Budowla ma kształt lekko wydłużonego prostokąta o wymiarach 30 na 70 metrów. Otoczona jest z trzech stron kolumnadą jońską, w której znajdowały się gigantyczne, kamienne rzeźby przedstawiające sceny walki bogów z olbrzymami. Przy wejściu głównym stały posągi Ateny i Posejdona.

Wewnątrz Partenonu znajdowała się kolosalna, 12-metrowa posąg Ateny wykonana ze złota i kości słoniowej. Był to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Niestety został zagrabiony w V w. n.e. przez cesarza bizantyjskiego Teodozjusza II. Do dzisiaj przetrwały jedynie ruiny Partenonu, mimo to robi on ogromne wrażenie i jest symbolem Grecji.

Architektura i dekoracja Partenonu

Partenon reprezentuje styl określany mianem greckiego klasycyzmu, charakteryzujący się harmonią, symetrią i precyzją wykonania. Był wzorcem dla późniejszej architektury antycznej i klasycystycznej.

Zdobiły go liczne płaskorzeźby i rzeźby wykonane przez najwybitniejszych rzeźbiarzy tamtych czasów, m.in. Fidiasza. Przedstawiały bogów olimpijskich oraz sceny z mitologii greckiej. Część z tych dzieł można oglądać w Muzeum Akropolu w Atenach.

Czytaj więcej: Port lotniczy Ateny ATH – wszystko o lotach, terminalach i dojeździe

Inne zabytki Akropolu warte zobaczenia

Oprócz Partenonu na Akropolu Ateńskim znajduje się wiele innych cennych zabytków z czasów starożytnych:

 • Erechtejon - świątynia ku czci Ateny i Posejdona, wybudowana w latach 421-409 p.n.e., słynie z kariatyd - kamiennych figur kobiecych podtrzymujących dach portyku.
 • Propyleje - monumentalny budynek bramy wejściowej na Akropol wzniesiony w latach 437-432 p.n.e.
 • Świątynia Ateny Nike - niewielka świątynia bogini Nike zbudowana w latach 427-424 p.n.e.

Stoją tam również pozostałości innych dawniejszych świątyń oraz starożytny teatr Dionizosa. Całość otaczają dobrze zachowane mury obronne z V w. p.n.e.

Jak dotrzeć na Akropol z Aten?

Akropol położony jest w ścisłym centrum Aten, więc dojście do niego jest dość proste z każdej części miasta. Najwygodniej dostać się tam pieszo lub transportem miejskim:

 • Metro - najbliższe stacje to Akropoli lub Syntagma, skąd ok. 10 minut piechotą pod górę
 • Autobus - linie 220, 224, 230 - przystanek Akropolis
 • Taksówka - z centrum ok. 5-10 euro

Do wejścia na teren Akropolu prowadzą strome schody, warto więc zaopatrzyć się w wodę i nakrycie głowy. Cały zwiedzanie zajmuje 1,5 - 2 godziny.

Bilety i zwiedzanie Akropolu

By wejść na teren Akropolu, należy wykupić bilet wstępu. Można to zrobić na dwa sposoby:

 1. Online - zakup przez stronę etickets.atrakropoli.gr. Bilet należy wydrukować lub okazać na ekranie smartfona.
 2. W kasie na miejscu - kasy znajdują się przy wejściu od strony drogi Dionysiou Areopagitou.

Ceny biletów na rok 2023 przedstawia tabela:

Bilet normalny20 euro
Bilet ulgowy10 euro

Ulgi przysługują m.in. uczniom i studentom ze ważną legitymacją. Bilet upoważnia także do wstępu do pozostałych obiektów na Akropolu - Muzeum Akropolu, świątyni Ateny Nike i teatru Dionizosa.

Zwiedzanie z przewodnikiem pozwoli lepiej zrozumieć historię i architekturę zabytków. Warto zarezerwować przewodnika z wyprzedzeniem przez internet.

Akropol - niezapomniane wrażenia z wizyty

Wizyta na ateńskim Akropolu to niezapomniane przeżycie i absolutny must-see dla każdego turysty. To miejsce emanuje historią i pozwala cofnąć się do czasów starożytnych.

Akropol, ten kamienny kwiat piękna na skalistym wzgórzu Aten, zawsze pozostanie symbolem Grecji, kolebki naszej cywilizacji.

Stojąc pomiędzy kolumnami Partenonu, wpatrując się w marmurowe kariatydy Erechtejonu, można poczuć ducha starożytności. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniała panorama Aten z widoczną zabudową współczesnego miasta i pobliskim wzgórzem Lykabettosa.

Z pewnością każdy turysta wyjeżdżający z Grecji powinien zobaczyć Akropol. To miejsce, które na zawsze pozostaje w pamięci.

Podsumowanie

Akropol w Atenach to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w całej Grecji. Usytuowany na skalnym wzgórzu w centrum stolicy jest ikonicznym symbolem antycznej Grecji. Zwiedzanie Akropolu ateńskiego to must see dla każdego turysty przybywającego do Aten i Grecji.

Na Akropolu w Atenach zobaczymy takie zabytki jak Partenon, Erechtejon z kariatydami czy Propyleje. Każdy z nich to arcydzieło starożytnej architektury i sztuki. Stojąc pomiędzy kolumnami tych świątyń, można poczuć ducha odległej epoki. Z pewnością każdy zachwyci się pięknem i historią tego miejsca.

Dojazd na Akropol ateński jest łatwy z każdej części miasta. Bilety można kupić online lub na miejscu. Zdecydowanie warto skorzystać z usług lokalnego przewodnika, by jeszcze lepiej poznać tajniki tej niezwykłej starożytnej budowli. Wizyta na Akropolu na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Ten artykuł dostarczył wszystkich najważniejszych informacji na temat Akropolu - symbolu Aten i Grecji. Z pewnością pomoże zaplanować niezapomnianą wycieczkę w to wyjątkowe miejsce pełne historii.

Najczęściej zadawane pytania

Akropol jest otwarty codziennie w godzinach 8:00 - 20:00 (od 1 kwietnia do 31 października) oraz 8:00 - 17:00 (od 1 listopada do 31 marca). Warto jednak pamiętać, że kasa biletowana jest czynna tylko do godziny 19:30.

Bilet normalny na Akropol kosztuje 20 euro, a ulgowy 10 euro. Ulgi przysługują m.in. dzieciom, uczniom i studentom. Można kupić bilety przez internet lub bezpośrednio w kasie przy wejściu.

Najłatwiej dostać się na Akropol komunikacją miejską - metrem (stacja Akropoli) lub autobusami nr 220, 224, 230 do przystanku Akropolis. Można również dojechać taksówką lub dotrzeć tam spacerem z centrum Aten (ok. 15 minut).

Tak, samodzielne zwiedzanie Akropolu jest możliwe. Warto jednak rozważyć wynajęcie lokalnego przewodnika, który oprowadzi po terenie i opowie ciekawostki na temat historii tego miejsca.

Najważniejsze zabytki na Akropolu to Partenon, Erechtejon, Propyleje i świątynia Ateny Nike. Zobaczymy tam również pozostałości innych starożytnych świątyń i teatr Dionizosa. Z tarasu widokowego rozpościera się wspaniały widok na Ateny.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Niezapomniane atrakcje Lublina - co warto zobaczyć i zwiedzić | Przewodnik
 2. Jak zwiększyć CTR? Cenne wskazówki dla czytelników portalu newsowego
 3. Nafplio - magiczne miasteczko i warta odwiedzin stolica pierwszego greckiego królestwa
 4. Wyspa Tropikalna Berlin - Najlepsza Przygoda w Niemczech
 5. Kazimierz Dolny atrakcje – co warto zobaczyć w 2021 roku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Matylda Zalewska
Matylda Zalewska

Jestem doświadczoną dziennikarką podróżniczą, która zwiedziła prawie cały świat. Dzielę się garściami praktycznych porad i sprawdzonych rozwiązań, ułatwiających organizację wyjazdów. Opisuję najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w różnych zakątkach naszego globu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły