Akropol w Atenach to jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Grecji. Usytuowany na wzgórzu skalnym w samym centrum stolicy jest symbolem starożytnych Aten i całej starożytnej Grecji. Zwiedzając Akropol można podziwiać takie zabytki jak Partenon, Erechtejon czy świątynia Ateny Nike. To musi zobaczyć każdy turysta odwiedzający Ateny i Grecję. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego wyjątkowego miejsca - jak się tam dostać, bilety, najważniejsze zabytki i inne przydatne informacje.
Kluczowe wnioski:
- Akropol to symbol starożytnych Aten i Grecji, koniecznie trzeba go zobaczyć.
- Zwiedzanie z przewodnikiem pozwoli lepiej zrozumieć historię tego miejsca.
- Bilety na Akropol można kupić online lub na miejscu.
- Na Akropol prowadzą strome schody, warto zaopatrzyć się w wodę.
- Z Akropolu roztacza się wspaniały widok na Ateny.
Akropol - symbol starożytnych Aten i Grecji
Akropol to jedno z najważniejszych miejsc w Atenach i symbole starożytnej Grecji. Wznosi się na wapiennym wzgórzu w samym centrum stolicy Grecji, co czyni go rozpoznawalnym punktem panoramy miasta. Stanowi świadectwo wielkości starożytnych Aten, kolebki demokracji i kultury zachodniej.
Nazwa "akropol" oznacza "śródmieście" lub "górne miasto". Taką nazwę nadawano najwyżej położonej części starożytnych greckich miast-państw. Pełniła ona funkcje obronne, religijne i symboliczne. Akropol był zazwyczaj otoczony murami i wieńczył go zespół monumentalnych świątyń.
W V wieku p.n.e. w Atenach, za panowania Peryklesa, Akropol przebudowano nadając mu reprezentacyjny charakter. Powstały wtedy najsłynniejsze zabytki tego miejsca, które możemy podziwiać do dziś - Partenon, Erechtejon czy Propyleje. Od 1987 r. Akropol w Atenach wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia Akropolu
Wzgórze, na którym wzniesiono akropol było zamieszkałe już w epoce neolitu i brązu. Pierwsze świątynie pojawiły się tam w VI w. p.n.e. Jednak największy rozkwit Akropolu nastąpił w wiekach V i IV p.n.e., kiedy Ateny stały się potęgą i przeżywały złoty okres swej świetności.
W 480 r. p.n.e. większość zabytków Akropolu została zniszczona podczas najazdu perskiego na Attykę. Po zwycięstwie Greków w wojnach perskich przystąpiono do odbudowy zniszczeń. Najwybitniejszym budowniczym był Perykles. Za jego rządów wzniesiono Partenon, Propyleje i rozpoczęto budowę świątyni Ateny Nike.
Partenon - najsłynniejsza świątynia na Akropolu
Partenon to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna budowla Akropolu i symbol starożytnych Aten. Jest to monumentalna świątynia wzniesiona dla bogini Ateny Partenos (dziewicy) w latach 447-432 p.n.e. Zaprojektowana przez architektów Iktinosa i Kallicratesa reprezentuje styl określany mianem greckiego klasycyzmu.
Budowla ma kształt lekko wydłużonego prostokąta o wymiarach 30 na 70 metrów. Otoczona jest z trzech stron kolumnadą jońską, w której znajdowały się gigantyczne, kamienne rzeźby przedstawiające sceny walki bogów z olbrzymami. Przy wejściu głównym stały posągi Ateny i Posejdona.
Wewnątrz Partenonu znajdowała się kolosalna, 12-metrowa posąg Ateny wykonana ze złota i kości słoniowej. Był to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Niestety został zagrabiony w V w. n.e. przez cesarza bizantyjskiego Teodozjusza II. Do dzisiaj przetrwały jedynie ruiny Partenonu, mimo to robi on ogromne wrażenie i jest symbolem Grecji.
Architektura i dekoracja Partenonu
Partenon reprezentuje styl określany mianem greckiego klasycyzmu, charakteryzujący się harmonią, symetrią i precyzją wykonania. Był wzorcem dla późniejszej architektury antycznej i klasycystycznej.
Zdobiły go liczne płaskorzeźby i rzeźby wykonane przez najwybitniejszych rzeźbiarzy tamtych czasów, m.in. Fidiasza. Przedstawiały bogów olimpijskich oraz sceny z mitologii greckiej. Część z tych dzieł można oglądać w Muzeum Akropolu w Atenach.
Czytaj więcej: Port lotniczy Ateny ATH – wszystko o lotach, terminalach i dojeździe
Inne zabytki Akropolu warte zobaczenia
Oprócz Partenonu na Akropolu Ateńskim znajduje się wiele innych cennych zabytków z czasów starożytnych:
- Erechtejon - świątynia ku czci Ateny i Posejdona, wybudowana w latach 421-409 p.n.e., słynie z kariatyd - kamiennych figur kobiecych podtrzymujących dach portyku.
- Propyleje - monumentalny budynek bramy wejściowej na Akropol wzniesiony w latach 437-432 p.n.e.
- Świątynia Ateny Nike - niewielka świątynia bogini Nike zbudowana w latach 427-424 p.n.e.
Stoją tam również pozostałości innych dawniejszych świątyń oraz starożytny teatr Dionizosa. Całość otaczają dobrze zachowane mury obronne z V w. p.n.e.
Jak dotrzeć na Akropol z Aten?
Akropol położony jest w ścisłym centrum Aten, więc dojście do niego jest dość proste z każdej części miasta. Najwygodniej dostać się tam pieszo lub transportem miejskim:
- Metro - najbliższe stacje to Akropoli lub Syntagma, skąd ok. 10 minut piechotą pod górę
- Autobus - linie 220, 224, 230 - przystanek Akropolis
- Taksówka - z centrum ok. 5-10 euro
Do wejścia na teren Akropolu prowadzą strome schody, warto więc zaopatrzyć się w wodę i nakrycie głowy. Cały zwiedzanie zajmuje 1,5 - 2 godziny.
Bilety i zwiedzanie Akropolu
By wejść na teren Akropolu, należy wykupić bilet wstępu. Można to zrobić na dwa sposoby:
- Online - zakup przez stronę etickets.atrakropoli.gr. Bilet należy wydrukować lub okazać na ekranie smartfona.
- W kasie na miejscu - kasy znajdują się przy wejściu od strony drogi Dionysiou Areopagitou.
Ceny biletów na rok 2023 przedstawia tabela:
Bilet normalny | 20 euro |
Bilet ulgowy | 10 euro |
Ulgi przysługują m.in. uczniom i studentom ze ważną legitymacją. Bilet upoważnia także do wstępu do pozostałych obiektów na Akropolu - Muzeum Akropolu, świątyni Ateny Nike i teatru Dionizosa.
Zwiedzanie z przewodnikiem pozwoli lepiej zrozumieć historię i architekturę zabytków. Warto zarezerwować przewodnika z wyprzedzeniem przez internet.
Akropol - niezapomniane wrażenia z wizyty
Wizyta na ateńskim Akropolu to niezapomniane przeżycie i absolutny must-see dla każdego turysty. To miejsce emanuje historią i pozwala cofnąć się do czasów starożytnych.
Akropol, ten kamienny kwiat piękna na skalistym wzgórzu Aten, zawsze pozostanie symbolem Grecji, kolebki naszej cywilizacji.
Stojąc pomiędzy kolumnami Partenonu, wpatrując się w marmurowe kariatydy Erechtejonu, można poczuć ducha starożytności. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniała panorama Aten z widoczną zabudową współczesnego miasta i pobliskim wzgórzem Lykabettosa.
Z pewnością każdy turysta wyjeżdżający z Grecji powinien zobaczyć Akropol. To miejsce, które na zawsze pozostaje w pamięci.
Podsumowanie
Akropol w Atenach to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w całej Grecji. Usytuowany na skalnym wzgórzu w centrum stolicy jest ikonicznym symbolem antycznej Grecji. Zwiedzanie Akropolu ateńskiego to must see dla każdego turysty przybywającego do Aten i Grecji.
Na Akropolu w Atenach zobaczymy takie zabytki jak Partenon, Erechtejon z kariatydami czy Propyleje. Każdy z nich to arcydzieło starożytnej architektury i sztuki. Stojąc pomiędzy kolumnami tych świątyń, można poczuć ducha odległej epoki. Z pewnością każdy zachwyci się pięknem i historią tego miejsca.
Dojazd na Akropol ateński jest łatwy z każdej części miasta. Bilety można kupić online lub na miejscu. Zdecydowanie warto skorzystać z usług lokalnego przewodnika, by jeszcze lepiej poznać tajniki tej niezwykłej starożytnej budowli. Wizyta na Akropolu na pewno na długo pozostanie w pamięci.
Ten artykuł dostarczył wszystkich najważniejszych informacji na temat Akropolu - symbolu Aten i Grecji. Z pewnością pomoże zaplanować niezapomnianą wycieczkę w to wyjątkowe miejsce pełne historii.